Početna strana > Hronika > Tibor Varadi: Odluka Suda pravde šansa za nove pregovore
Hronika

Tibor Varadi: Odluka Suda pravde šansa za nove pregovore

PDF Štampa El. pošta
sreda, 15. april 2009.

Ukoliko Međunarodni sud pravde donese odluku da je proglašenjem nezavisnosti Kosova prekršeno međunarodno pravo, to bi moglo još jednom da otvori vrata pregovorima. Savetodavno mišljenje suda ne obavezuje nikoga, ali ima veliku političku težinu, ocenio profesor međunarodnog prava Tibor Varadi.

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi ocenio je da bi, ukoliko Međunarodni sud pravde donese odluku da je proglašenjem nezavisnosti Kosova prekršeno međunarodno pravo, to moglo još jednom da otvori vrata pregovorima, a da u slučaju suprotnog ishoda za Srbiju to ne bi predstavljalo veliki rizik.

"Ne vidim tu neki zaista veliki rizik. Ako bi sud zauzeo stanovište (da je proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom), Kosovo nam ne bi bilo još jednom oduzeto. Kosovo još od 1999. godine faktički nije u srpskoj vlasti,rekao je Varadi za današnju "Politiku".

Varadi smatra da niko ne može da odgovori na pitanje da li bi Albanci bili spremni na nove pregovore pošto već imaju podršku nekih od najmoćnijih zemalja za proglašenje nezavisnosti, ali da bi ipak postojala šansa za to.

"Nova američka administracija verovatno bi htela da pokaže da je za vlast prava, i pregovori bi otvorili mogućnost da se dođe do nekog rešenja, ali s namerom da se faktičko stanje ne menja bitno. Pregovori su način da svakome bude spasena čast, a pre svega onim država koje su priznale nezavisnost Kosova", ukazao je Varadi.

Varadi nije isključio mogućnost da savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova bude takvo da se može tumačiti na različite načine, odnosno da ga i srpska i albanska strana mogu tretirati kao svoju pobedu pred najvišom sudskom instancom u svetu.

"To bi, međutim, značilo da je propuštena prilika da se razreši jedno pravno pitanje, što je i glavna funkcija suda", istakao je Varadi.

Savetodavno mišljenje suda prema Varadijevim rečima ne obavezuje nikoga, ali ima veliku političku težinu.

"Biće sigurno argumenata da to nije pravno pitanje i da sud njime ne bi trebalo da se bavi. Ali bio bih zaista neprijatno iznenađen ako bi sud prihvatio te argumente", istakao je Varadi.

Prema njegovim rečima, u načelu je moguće da se sud oglasi nenadležnim, iako je Generalna skupština UN od njega zatražila mišljenje.

"Verujem da će biti i inicijativa u tom pravcu, pre svega Prištine i nekih država koje su priznale nezavisnost Kosova. Ovo je, međutim, 'par ekselans' pravno pitanje i kao takvo ga je kvalifikovala i Generalna skupština UN. Drugačiji stav bio bi čudan u ovim okolnostima", smatra profesor međunarodnog prava.

Ističući da su argumenti koje iznosi naša strana i koje je imao priliku da vidi dobro su sročeni i imaju značajnu težinu, Varadi je naglasio da će biti i takvih država koje su iskreno zainteresovane da najviša pravna instanca sveta da mišljenje o tom složenom pitanju, "jer imate s jedne strane pravo naroda na samoopredeljenje, a s druge strane princip suverenosti, i ta dva principa nisu uvek lako spojiva".

Prema njegovom mišljenju, Međunarodni sud pravde nije pod političkim uticajima.

"Donošenjem odluke da je izgradnja izraelskog zida na palestinskoj teritoriji protivna međunarodnom pravu, sud je pokazao svoju nezavisnost, jer je politički stav velikih država bio suprotan tome. U sudu ima puno ljudi, to je složeno pravno pitanje, postoji i ljudski faktor, ali ne može biti reči o političkom diktatu", smatra Varadi.

"Biće zanimljivo videti koje su zemlje smatrali važnim da učestvuju u tom postupku, podnoseći argumente u prilog srpskoj ili albanskoj strani. To će biti indikator političkih kretanja i podela u svetu", zaključio je Varadi.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner